Min pappa har alltid köpt just Klings glass. Ja, han gör det fortfarande. Och jag måste säga att det är den absolut godaste glassen. När jag var liten fanns det Klings mocca. Min absoluta favorit. Är det något jag saknar i mitt liv, utav alla ätbara ting, så är det just denna glass.
På tal om glass
29 onsdag Dec 2010
Posted på tal om...
in
Jag har aldrig smakat den ( tror jag ) men det var definitivt den snyggaste glasslogga jag sett.
Klings mocca finns tyvärr inte längre. Men smaken av en riktigt god glass dröjer sig kvar!!
Japp, riktigt välsmakande glass tack vare mer naturliga ingredienser. Inte bara pulver och artificiella grejer.. Har du förresten provat blåbär eller lakrits? De är goa med 🙂
/Matz (som jobbat i GB:s frys, i Skara, en sommar)
Jag har förmodligen smakat alla av Klings olika smaker. Som sagt, jag är uppvuxen med den glassen. Pappa var den som köpte glassen hemma och då var det inget annat än Klings som gällde!
Jag jobbade på Skara sommarland de tre första somrarna som det var öppet. Första sommaren enbart i deras stora glassbar där vi gräddade de stora rånen. Glass, rån, sylt och grädde. De glassarna var vida kända!
Kom att tänka på när vi var i Kosta senast så fanns där en knepig smak..Saffransglass! En sån där kulglass där man kunde välja smaker själv..
Nog för att mycket passerat mina läppar men aldrig att en saffransglass skulle komma in i min mun..!
Saffransglass låter lite spännande. Skulle jag kunna tänka mig att smaka!
Saffransglass finns hos Lejonet och Björnen på Danska vägen! Hyfsat god!
Tack Anders. Det ska jag prova. Även om den är hyfsat god så är det lite kul med en spännande och annorlunda smak.
Måste vara något lokalt, för Klings glass har jag aldrig någonsin sett tidigare!
Åh, dåkan jag lova dig att du missat glassarnas glassar. En PoP74 en varm sommardag är gott kan jag lova!!
Det finns Klings glass att köpa på några ställen i Götet. Antar att du kan googla på ämnet, var det finns Klings nära dig!?